NÁPOJE A JEJICH VÝZNAM VE VÝŽIVĚ

Nápoje jsou tekutiny s vysokým obsahem vody, které jsou určené primárně k uhašení žízně. Pijeme, abychom doplnili našemu organizmu životně důležitou vodu, kterou jsme ztratili (např. pocením) a zajistili tak její dostatečnou zásobu v našem těle. Pro dostatečnou hydrataci našeho organizmu je důležité dodržovat pitný režim. Doporučený denní minimální příjem tekutin formou nápojů je 1,5 litru. Dále se pak přijímá voda z ovoce, zeleniny, polévek a dalších potravin. Při fyzické námaze, nebo vyšších teplotách okolí příjem tekutin přirozeně navyšujeme. Jaké nápoje jsou pro nás tedy nejlepší?

Nápojem číslo jedna a jasnou volbou pro zahnání pocitu žízně by měla být pitná voda. V ČR máme kvalitní kohoutkovou vodu, tak bychom se neměli obávat si ji natočit do sklenice a pít ji. Dále jsou vhodné nealkoholické nápoje, které nejsou slazené cukrem. Oblíbené jsou také minerální vody, které jsou pro svůj obsah minerálních látek vhodné, jak pro běžnou konzumaci, tak i pro jejich pozitivní účinky při léčbě některých onemocnění.

Nabídka nealko nápojů je na českém trhu velmi bohatá. Mezi tyto nápoje patří např. limonády, ochucené vody (minerální, pramenité, pitné), ovocné a zeleninové šťávy (čerstvé, nebo vyrobené z koncentrátu). Některé z nich jsou také zdrojem sacharidů, vitaminů, minerálních a ochranných látek (antioxidantů). Jde zejména o ovocné a zeleninové šťávy. U ovocných šťáv je potřeba brát v úvahu, že mívají vysoký obsah cukru. Dále jsou to např. čaj pravý, bylinné a ovocné čaje, pivo a víno (antioxidant resveratrol). Uvážlivě bychom také měli pít ochucené minerální vody, které jsou u našich spotřebitelů oblíbené. Obsahují často hodně cukru. Sladký nápoj žízeň neuhasí, spíše ji znovu podpoří.

Hodně nápojů se používá jako pochutiny. Obsahují látky, které mají stimulační účinky. Patří k nim káva, čaj (někdy), víno a lihoviny. Káva, čaj a tzv. „colové nápoje“ se pijí kvůli jejich povzbuzujícím účinkům na nervovou soustavu (obsahují kofein). Tyto nápoje, stejně jako alkoholické nápoje, nejsou vůbec vhodné pro děti. Další skupinou jsou tzv. funkční nápoje, mezi které patří mezi mládeží populární energetické nápoje. Vyznačují se přítomností funkčních látek, jakými jsou: kofein, taurin, vitaminy skupiny B, vitamin C a extrakty z rostlin (např. guarana, ženšen). Těší se velké oblibě zejména kvůli tomu, že dokáží potlačit únavu, podporují bdělost a koncentraci. Kvůli svému složení nejsou vhodné pro děti, sportovce, těhotné a kojící ženy. Nedoporučuje se je míchat s alkoholem. Denní dávka by neměla přesáhnout 500 ml.

Je vědecky potvrzeno, že nadměrná konzumace slazených nápojů v kombinaci se špatnou životosprávnou a nedostatkem pohybu, může mít souvislost s obezitou, diabetem 2. typu a zvýšeným výskytem zubního kazu. S ohledem na tato zjištění je tedy vhodné kombinovat různé nápoje, přednostně pít nápoje neslazené cukrem a hlavně pít vodu.

Autor článku: Mgr. Hana Vondráčková

Použité zdroje:

Společnost pro výživu, z.s. (2016): Výživa a potraviny pro zdraví, ISBN 978-80-906659-0-3
Publikace České technologické platformy pro potraviny (2016): Nutričně významné látky v potravinách, ISBN 978-80-88019-15-2
Publikace České technologické platformy pro potraviny, Doc. Ing. Helena Čížková, Ph.D. (2016): Nealkoholické nápoje, edice Jak poznáme kvalitu?, ISBN 978-80-87719-39-8, ISBN 978-80-88019-11-4

Zdroj obrázku: Pexels.com