Alergie na luštěniny se vyskytuje poměrně často. Luštěniny dokonce nejčastěji ze všech potravin způsobují závažné alergické reakce včetně anafylaxe. Hned dvě potraviny patřící do tzv. velké osmičky hlavních potravinových alergenů jsou luštěniny: sója a arašídy. Arašídy jsou semena rostliny podzemnice olejné, pro svůj vzhled se také nazývají burské oříšky, přestože mezi ořechy nepatří.
Alergie na arašídy se v západních zemích vyskytuje u 1- 2 % dětí a méně než 1 % dospělých.
Děti rodičů alergických na arašídy mají až 7x vyšší riziko, že budou také alergické na arašíd. Z toho důvodu se v minulosti zkoušely různé strategie, jak předejít rozvoji alergie na arašídy u potomků alergických rodičů. Ukázalo se, a klinické studie to potvrdily, že vyloučení arašídů z jídelníčku těhotných a kojících matek a také jejich opožděné zařazení do stravy kojence a batolete, nepřineslo očekávaný výsledek, tedy snížení výskytu alergie na arašíd. Právě naopak: děti, které arašíd nedostaly, trpěly arašídovou alergií častěji, než ty, které se s arašídem seznámily v podobě sušenek nebo arašídového másla už v kojeneckém věku.
Projevy alergie na arašídy jsou rozmanité. Kojenci s těžkými projevy atopického ekzému mohou být alergičtí na arašíd, přestože ho nikdy nedostaly. K získání přecitlivělosti došlo u těchto kojenců prostřednictvím kojení a také cestou kožní. Alergen se může totiž dostat k imunitním buňkám nejen cestou trávicího traktu, ale také porušenou kožní bariérou, kůží postiženou ekzémem. Potravinové alergeny se nevyskytují jen v potravinách, ale jsou přítomné v podobě miniaturních částeček i v zevním prostředí jako arašídový prach nebo aerosol. Kojenci s těžkým atopickým ekzémem mívají kromě alergie na arašídy obvykle současně alergii na bílkoviny vejce a kravského mléka, sóji, případně pšenice. Problematika těchto dětí je složitá, a tak by měl být každý kojenec s těžkými projevy atopického ekzému vyšetřen a léčen alergologem. U méně než pětiny dětí dojde během dětství k vyhasnutí alergie na arašídy, u většiny ale bohužel alergie přetrvává celý život a bývá provázena těžšími alergickými reakcemi.
Alergie na arašíd může souviset také s přecitlivělostí na pyl břízy, který zkříženě reaguje s alergeny arašídu. Při této zkřížené alergii s břízou bývají příznaky alergie na arašíd mírnější a obvykle lokalizované jen do dutiny ústní.
Alergie na sóju se odhaduje v Evropě u 1 – 2 % obyvatel. Obvykle se alergie na sóju nevyskytuje samostatně, ale prostřednictvím zkřížené reaktivity způsobuje sója alergické reakce i na další luštěniny: čočku, hrách, lupinu, arašíd.
Autor článku: MUDr. Eliška Kopelentová, FN Motol
Zdroj obrázku: Pixabay.com