PROČ JÍST OVOCE?

Ovoce je důležitou součástí zdravé výživy. Pokud jíte hodně ovoce, má to řadu kladných účinků na vaše zdraví a současně si tím snižujete riziko vzniku řady různých onemocnění. Na druhou stranu mají někteří lidé strach z vysokého obsahu cukrů v ovoci a obávají se, zda jeho nadměrná konzumace nemůže zdraví naopak poškodit.

Ovoce je bohatým zdrojem řady důležitých živin

Z hlediska obsahu živin jsou mezi jednotlivými druhy ovoce velké rozdíly, ale platí, že všechny druhy ovoce obsahují důležité živiny. Ovoce je například bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Nejčastěji v ovoci najdete vitamín C, draslík a kyselinu listovou, což jsou živiny, kterých má řada lidí nedostatek (1, 2). Ovoce také obsahuje hodně vlákniny, která má řadu kladných účinků na zdraví. Konzumace vlákniny pomáhá snižovat cholesterol, zvyšuje pocit sytosti a plnosti a může tak pomáhat při hubnutí nebo udržování hmotnosti ve správném rozmezí (3, 4, 5, 6, 7, 8). Navíc je ovoce také bohatým a kvalitním zdrojem antioxidantů. Ty pomáhají neutralizovat (likvidovat) volné radikály v těle, které poškozují naše buňky. Konzumace potravin s vysokým obsahem antioxidantů pomáhá zpomalovat stárnutí a současně snižuje riziko vzniku řady onemocnění (9, 10, 11). A protože každý druh ovoce obsahuje jiná množství jednotlivých živin je důležité jíst různé druhy ovoce, pokud chcete získat co největší přínos pro vaše zdraví.

Shrnutí: Ovoce je bohatým zdrojem řady důležitých vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů. Pokud chcete léčivé účinky ovoce využít na maximum, jezte co možná nejvíce různých druhů.

Převzato z: https://cs.medlicker.com/1256-kolik-ovoce-denne

Autor: Michal Vilímovský

Zdroj foto: Pixabay.com