MINERÁLNÍ LÁTKY MAJÍ DŮLEŽITOU ROLI

zelenina, koření

Minerální látky jsou anorganické látky, které mají velmi důležitou roli při stavbě lidského těla. Mají vliv na stavbu zubů, kostí a na pevnost a pružnost tkání. Jsou stavebními kameny tisíců enzymů a mnoha hormonů. Do metabolických a enzymových pochodů se zapojují také minerální látky. Mezi nejdůležitější patří vápník, fosfor a hořčík. Dále se pak z hlediska výživy sledují železo, zinek, jod, selen, sodík a draslík.

Dělení minerálních látek není vždy v odborné literatuře jednotné, ale můžeme je rozdělit na dvě skupiny látek: minerální látky (makroelementy – zastoupeny v gramech) a stopové prvky (mikroelementy – zastoupeny v miligramech). Do skupiny minerálních látek se zařazují: vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík, chlor a síra. Do skupiny stopových prvků pak řadíme: železo, zinek, jod, selen, měď, mangan, fluor, chrom, křemík, molybden atd. Většina látek je v lidském organizmu zastoupena jen ve velmi malém množství. Výjimkou je jen vápník, kterého máme v těle přibližně 1 kg.

Minerální látky tvoří asi 6 % z celkové hmotnosti těla. Spolupracují také s vitaminy. Napomáhají buněčnému vstřebávání některých vitaminů a vitaminy zase na oplátku vstřebávání některých minerálních látek. Jako příklad můžeme uvézt fosfor, který podmiňuje vstřebávání vitaminů skupiny B a zinku. Zinek pomáhá uvolňovat vitamin A z jater. Naopak vitamin D zesiluje příjem vápníku a vitamin C zase příjem železa. Pro správnou činnost štítné žlázy je nezbytný jód. Pro kosti a zuby je důležitý vápník, fosfor, hořčík, zinek, křemík a fluor. Pro naše vlasy, nehty a kůži pak síra a selen. Železo, měď a molybden jsou nepostradatelné pro hemoglobin a myoglobin v krvi.

Naše tělo minerální látky neumí vyrobit samo, a tak je musíme přijímat v potravě. Pokud bychom je nedodávali, tak by mohlo dojít k ohrožení životních funkcí, což by vedlo k závažným onemocněním (např. kretenismus vyvolaný nedostatkem jódu), nebo dokonce až ke smrti. Množství minerálních látek, které jsme schopni přijmout závisí také na věku, aktuálním zdravotním stavu, životních a pracovních podmínkách, stravovacích zvyklostech a na dostupnosti potravin. Pakliže máme pestrou stravu, tak bychom měli svému organizmu zajistit dostatek všech minerálních látek a stopových prvků a nemělo by dojít k jejich nerovnováze.

 

Použité zdroje:

Publikace České technologické platformy pro potraviny (2016): Nutričně významné látky v potravinách, ISBN 978-80-88019-15-2

Společnost pro výživu, z.s. (2016): Výživa a potraviny pro zdraví, ISBN 978-80-906659-0-3

Publikace České technologické platformy pro potraviny (2016): Vyvážená strava a zdraví, ISBN 978-80-88019-14-5

Autor článku: Mgr. Hana Vondráčková

Zdroj foto: Pixabay.com