ČAJ DOBŘE ZAHÁNÍ ŽÍZEŇ

Čaj byl odjakživa považován za velmi zdravý a mělo se za to, že má léčebné účinky. Zejména v asijských zemích se doporučovalo pro zlepšení zdraví lidí pít denně zelený čaj. Dnes už čaj nepovažujeme za lék (řadí se mezi pochutiny), avšak výzkum ukázal, že čaj může pozitivně přispět ke zdravému životnímu stylu. Pokud si do čaje nepřidáváme cukr a mléko, tak neobsahuje ani žádné kalorie.

Hlavními složkami listů čajovníku jsou: voda, třísloviny, (polyfenoly zejména katechiny), kofein, silice, bílkoviny, sacharidy, vláknina, pigmenty, enzymy, minerální látky, vitaminy (C, B1, B2), karoteny aj. Složky, které obsahuje čaj nejsou z hlediska výživy významné. Za zmínku stojí jen minerální látky. Čaj je však ceněn pro svůj obsah antioxidantů. To jsou látky, které se mohou pozitivně uplatnit v prevenci řady chorob (např. nemocí srdce a cév a některých nádorových onemocnění). Hlavními důvody, proč pijeme čaj jsou jeho chuť, vůně a také obsah přírodního kofeinu. Kofein v čaji se nazývá thein. Má stimulační účinky na centrální nervový systém. Množství kofeinu závisí na velikosti čajových lístků, na jejich kvalitě, původu a samozřejmě také na tom, jak dlouho necháme čajové lístky louhovat. Zajímavé je, že čajové lístky obsahují více kofeinu než káva. V kávě jako nápoji je obsah kofeinu ale vyšší, protože pijeme koncentrovanější nálev. Úplně bez kofeinu je např. čaj Rooibos. Čaj dobře zahání žízeň a dokáže dobře udržovat potřebnou hladinu vody v těle. Je pravda, že čaje s obsahem kofeinu způsobují sice mírné odvodňování organizmu. Nejde ale o stav, díky kterému by docházelo k dehydrataci. Pijeme-li čaj s mírou, tak jeho pití je pro naše tělo příznivé a můžeme je započítávat do pitného režimu.

Text převzat z publikace České technologické platformy pro potraviny: Nealkoholické nápoje edice Jak poznáme kvalitu?, 2016, ISBN 978-80-87719-39-8, ISBN 978-80-88019-11-4

Zdroj foto: Pixabay.com