Inulin – přírodní rozpustná vláknina

Inulin je rostlinný polysacharid, který byl poprvé izolován v roce 1804 z Omanu pravého. Inulin přispívá ke zlepšení zažívací mikroflóry v trávicím traktu a řadí se mezi tzv. rozpustnou vlákninu. Inulin ocení i diabetici, protože je tento polysacharid při přípravě některých pokrmů používán jako náhražka za cukr. U většiny rostlin bývá zásobním polysacharidem škrob. Přibližně u 30 000 druhů rostlin zásobní funkci místo škrobu přebírá inulin. Jedná se hlavně o rostliny z čeledi hvězdicovitých a zvonkovitých. Do těchto čeledí patří druhy jako topinambur, smetánka (pampeliška), čekanka, cibule, česnek nebo artyčok. Inulin je bílý prášek nasládlé chuti. Není rozložitelný amylázami (enzymy štěpící škrob), zůstává tedy organismem nevyužitý a ve střevě působí jako rozpustná vláknina.

Jak je inulin užitečný v těle?

Inulin prochází trávicím ústrojím téměř nezměněn, odolává kyselému prostředí žaludečních šťáv a trávicím enzymům. Inulin začíná působit až v tlustém střevě, kde je fermentován bakteriemi tlustého střeva. Inulin jako prebiotikum (rozpustná vláknina) tvoří substrát a stimuluje růst bifidogenních baktérií. Na rozdíl od nerozpustné vlákniny, která není rozložitelná trávicími enzymy, je inulin hydrolyzován a štěpen v tlustém střevě enzymy, které jsou produkovány bifidogenními bakteriemi. Přítomnost bifidogenních baktérií přispívá k udržení správné funkci střeva a k ochraně před infekcemi. Mikroflóra trávicího traktu se také podílí na tvorbě vitamínu B12, K1 a K2 a protože inulin stimuluje růst žádoucí mikroflóry, má také vliv na množství těchto vitaminů. Inulin dále plní preventivní funkci před výskytem zubního kazu. Chemicky inulin patří mezi sacharidy – fruktany.

Využití inulinu v potravinářství

V potravinářství se inulin přidává do velkého množství potravinářských výrobků. Uplatní se např. při výrobě pečiva a chleba, masných a mléčných výrobků, cukrovinek, ovocných šťáv nebo nealkoholických nápojů. Nejčastější důvodem přidání inulinu do receptury je snížení celkové energetické hodnoty výrobku, navýšení rozpustné vlákniny a zlepšení textury výrobku. V mléčných výrobcích se inulin využívá jako náhrada cukru nebo tuku a dochází ke snížení celkové energie (energetické hodnoty potraviny). V mražených krémech inulin brání vyvstávání krystalů na povrchu, zlepšuje se tak struktura výrobku. Prováděné vědecké pokusy ukázaly, že přídavek inulinu do fermentovaných mléčných výrobků zlepšuje využitelnost vápníku v těle. Dokazuje to koncentrace karboxylových kyselin s krátkým řetězcem, které vznikají v důsledku štěpení inulinu bakteriemi a které usnadňují vstřebávání minerálních látek v tlustém střevě.

Průměrně se do vybraných potravin přidává 5 až 10 % inulinu.

Dalším předmětem výzkumu inulinu je sledování senzorických vlastností u zakysaných mléčných výrobků. Sledují se zejména pocity senzorického vnímání, který inulin vyvolává při pití těchto nápojů. V pekárenském průmyslu jsou chléb a pekárenské výrobky často obohacovány vlákninou i z jiných zdrojů než z obilovin, např. inulinem z čekanky nebo rezistentním škrobem.

Další uplatnění inulinu

Mimo potravinářský průmysl lze inulin uplatnit v biotechnologiích, farmacii a medicíně. Inulin slouží jako plnidlo a pojivo léčiv či doplňků stravy. V medicíně se inulin používá při vyšetření funkce ledvin, konkrétně k měření glomerulární filtrace filtrace – tvorbě prvotní moči v glomerulech ledvin. Dále slouží jako součást enterální výživy (výživa podávaná formou roztoku s přesně definovaným nutričním složením, do trávicího traktu) a to z důvodu zlepšení střevní peristaltiky u pacientů. Inulin také bývá součástí živných půd v bakteriologii a v poslední době jsou zkoumány jeho možnosti při výrobě plastů.

Autor: Ing. Lucie Dohnalová

Zdroj obrázku: Pixabay.com