Proč by měly být luštěniny pravidelnou součástí našich jídelníčků?

fazole, hrách

Možná vás napadne, co by vám konzumace luštěnin kromě nadmutého břicha, které, jak se později dozvíte, nemusí být rozhodně nutným následkem, mohla přinést? A jak je možné, že této pro někoho možná zcela okrajové potravině věnujeme celý náš tematický měsíc?

Důvodů k tomu máme mnoho! Luštěniny jsou totiž zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin, vlákniny, některých vitaminů, minerálních látek a řady biologicky aktivních látek, které pomáhají v prevenci civilizačních onemocnění. Výhodou luštěnin je také jejich nízký glykemický index. Nevychýlí nám tolik hladinu cukru v krvi a i delší dobu po konzumaci luštěnin se cítíme být sytí.

Jak jsou na tom luštěniny, co se týče jednotlivých živin?

Luštěniny jsou dobrým zdrojem bílkovin (20–25 %, sója až 40 %). Jejich výživová hodnota je vyšší než u obilovin, i když také patří mezi neplnohodnotné bílkoviny.

Největší část luštěnin tvoří sacharidy (obsah do 60 %), které jsou tvořeny převážně škrobem. Na rozdíl od obilovin obsahují luštěniny ve větším množství (až 10 %) nestravitelné oligosacharidy (alfa-galaktosidy), které způsobují nadýmání, kvůli kterému se mnozí z nás bojí luštěniny do svého jídelníčku zařazovat. Obsah těchto látek lze však vhodnou úpravou výrazně snížit. Některé základní pomůcky, jak toho dosáhnout, naleznete v dalším článku.

Co se týče tuku, je jeho obsah v luštěninách, pouze s výjimkou  sóji (20 %), nízký a pohybuje se jen okolo 1 – 3 %. Mírně vyšší obsah tuku má cizrna (5 %). Tuk obsažený v luštěninách má příznivé složení, a to díky vhodným mastným kyselinám a dalším látkám, které se v luštěninách, zejména v sójových bobech, vyskytují společně s tuky (např. fosfolipid lecitin nebo rostlinné steroly).

V luštěninách nalezneme i vitaminy, zejména vitaminy skupiny B, přičemž sója je také významným zdrojem vitaminu E. Dalším pozitivem luštěniny je fakt, že jsou bohaté na vlákninu. Jsou také zdrojem minerálních látek, které jsou však hůře využitelné.

Jako téměř vše, i luštěniny mají kromě své „líce“ i pomyslný „rub“. Touto jejich odvrácenou stranou je skutečnost, že kromě pozitivně působících látek obsahují luštěniny i řadu antinutričních a přírodních toxických látek. Nejhůře jsou na tom v tomto směru sójové boby, ale škodlivé látky mohou obsahovat i některé druhy fazolí.

Rozhodně to ale neznamená, že byste měli mít z luštěnin strach a raději je nezařazovat do jídelníčku vůbec! Většinu těchto látek lze totiž vhodným technologickým postupem, zejména dobrou tepelnou úpravou, úplně nebo částečně eliminovat. Navíc pokud nebudete pokrmy z luštěnin konzumovat denně takzvaně po kilech, určitě vám nehrozí žádné nebezpečí.

Zkrátka a dobře i zde se vyplatí vzpomenout si na pravidlo: „Všeho s mírou!“

Autor článku: STOB, s.r.o., článek z projektu Prožij rok zdravě

STOB

Zdroj obrázku: Pixabay.com