KDY MÁME ZVÝŠIT PŘÍJEM VITAMINŮ?

Je nutné během roku zvyšovat příjem vitamínů? Vitaminy jsou mikroživiny, které potřebujeme dodat našemu organizmu zvenčí, protože si je sám neumí vyrobit. Každý vitamin se však v našem těle ukládá na různě dlouhou dobu. Společnost pro výživu uvádí ve své publikaci Výživa potraviny pro zdraví krásné příklady pro představu, jak dlouho některé vitaminy zůstávají v našem organizmu: vitamin B1, biotin a kyselina listová se uchovávají 4-10 dní, vitamin C, K, B2, B6 a kyselina listová se uchovávají 2-6 týdnů, vitamin D 2-4 měsíce, vitamin E 6-12 měsíců, vitamin A 1-2 roky a vitamin B12 2-5 let.

Pokud je náš jídelníček pestrý a vyvážený, tak tyto důležité živiny pravděpodobně přijímáme v dostatečném množství. U každého z nás však mohou nastat situace, kdy je potřeba našemu organizmu zvýšit příjem energie a živin, a tedy i vitamínů. Jedná se o různá zatížení našeho organizmu, která souvisejí s onemocněním (např. chřipka, angína aj.), stresem, dlouhodobým užíváním některých léků a hormonální antikoncepce. Také ženy v těhotenství a během kojení, lidé, kteří vykonávají fyzicky náročnou práci a profesionální sportovci, potřebují zvýšit příjem vitaminů. Nejen oni, ale i každý z nás (dospělí i děti), by měl obzvlášť v zimním období a na jaře zajistit svému organismu dostatečný přísun těchto zdraví prospěšných látek. Přes zimu většinou jíme méně ovoce a zeleniny, než v létě. Také svítí méně sluníčko, nevystavujeme se tolik jeho záření a nezískáváme tedy dostatek vitaminu D. Ten je důležitý pro naše kosti a imunitu (zejména u dětí a seniorů). Proto během zimního období a na jaře, kdy máme menší příjem vitaminů, se cítíme unavenější a jsme náchylnější k onemocnění. Je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny a pít nápoje bohaté na vitaminy. Po dohodě s lékařem je možné zařadit také vitaminové doplňky.

 

Použité zdroje:

Společnost pro výživu, z.s. (2016): Výživa a potraviny pro zdraví, ISBN 978-80-906659-0-3

Publikace České technologické platformy pro potraviny (2016): Nutričně významné látky v potravinách, ISBN 978-80-88019-15-2

Autor článku: Mgr. Hana Vondráčková

Zdroj foto: Pexels.com