Na Zlínsku bojují proti šíření afrického moru u divokých prasat

divočák

Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství přijala nová nařízení s cílem zabránit šíření afrického moru prasat, který se vyskytl u divokých prasat na Zlínsku. Nařizuje intenzivní celoroční lov přemnožených divokých prasat na celém území ČR. Nově se za tímto účelem povoluje využívání způsobů lovu divokých prasat, které v současnosti legislativa zakazuje. V zamořené oblasti se výrazně zpřísňují pravidla pro domácí chovy prasat.

Domácí chovy prasat v zamořené oblasti (okres Zlín).

Je zakázáno chovat v zamořené oblasti prasata určená k domácí porážce, pokud chovatelé nezajistí bezpečné a spolehlivé vyloučení jakýchkoliv kontaktů s divokými prasaty. Není možné chovat prasata ve výbězích, krmit je zelenou pící a podestýlat slámou. Pokud chovatelé nesplní popsané podmínky, ať už proto, že nebudou chtít, nebo to nebude v jejich konkrétním chovu možné, nařizuje SVS, aby do 31. 7. 2017 porazili všechna domácí prasata určená k domácí porážce. Veškeré suroviny z domácí porážky budou muset být spotřebovány v domácnosti chovatele. Za porušení všech těchto nařízení hrozí fyzickým osobám pokuta až 50 tisíc korun, právnickým osobám až dva miliony.

Africký mor prasat se již několik let vyskytuje v některých zemích bývalého Sovětského svazu, v Pobaltí i v sousedním Polsku, v poslední době také na Ukrajině. Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není však přenosná na člověka ani další živočišné druhy.

Více zde

Jak se zachovat při nálezu uhynulého prasete se dočtete zde

Zdroj: Státní veterinární správa, Informační centrum bezpečnosti potravin

Zdroj foto: Pixabay.com

Připravila dle uvedeného zdroje: Mgr. Hana Vondráčková